Műanyag nyílászárók
ÖSSZEHOZZUK AZ EMBEREKET A LEHETŐSÉGEKKEL
MENÜ

Nyílászárók, ablakok hőszigetelése

Minél szélesebb (mélyebb) az ablak keretének a profilja, és minél több kamrából épül fel az ablak, annál jobb az ablak hőszigetelési képessége. Az ablak kamrák számának növekedése azonban csak akkor jár együtt az ablak hőszigetelési képességének javulásával, ha az együtt jár az ablak profil mélységének növekedésével. Az ablak profil vastagsága fontosabb, mint a nagy kamraszám, ezért előfordulhat, hogy egy kevesebb kamrával megépített ablak, jobb hőszigetelő, mint egy nagyobb kamraszámú ablak, ha vastagabb a profilja. A vastagabb profil egyébként nemcsak jobb hőszigetelést, hanem nagyobb stabilitást is eredményez a nyílászárónak, fokozva ezzel biztonságérzetünket.
 

 Mi az ablak „u” értéke?
 
Új, korszerű ablakok beépítése lényegesesen növelheti a komfortérzeted, ám ennél is fontosabb szempont a nyílászáró energiatakarékossága.
Egy ház vagy lakás fűtéshőjének 25-30 % - a az ablakokon keresztül távozik, ezért nagyon fontos az ablakok esetében a hőszigetelési képesség, amelyet ezzel az un. „u” értékkel adnak meg. Ennek a mértékegysége a W/m2K, amellyel bizonyára már Te is találkoztál, csak eddig nem volt világos a jelentése. Ez hőátbocsátási tényező mértékegysége, amelyet „u” betűvel jelölünk. Minél kisebb ez az érték, annál jobb hőszigetelő képessége van az adott ablaknak, nyílászárónak. A szakemberek szerint, az ablakok esetében az érték nagyobb jelentőséggel bír, mint a falak esetében, az ablakokon távozó jelentős mennyiségű hőveszteség miatt.
 
Egy mai modern ablak hasonlóan a régiekhez alapvetően az üvegből, és az azt befoglaló keretből áll, ezért az ablak hőszigetelő képességét ezeknek az alkotórészeknek a minősége határozza meg. 
 
A nyílászárók hőszigetelő képességének szempontjából az egyik legfontosabb befolyásoló tényező az üvegrétegek kialakítása is. A legjobb eredményt az üvegfelületre felvitt lágyfém bevonattal, és az üveglapok közének gázzal történő kitöltése adja. A nyílászáró gyártók többsége – a költséghatékonyságot szem előtt tartva -, egy szelepen keresztül tölti be a szigetelő gázt az összeragasztott üveglapok közé, majd egy dugóval zárja le a szelepet. Ez az eljárás azonban a tapasztalatok szerint gyakran nem ad 100%-os tömítettséget az ablaknak, így idővel a gáz távozik, lényegesen csökkentve az ablaküveg szigetelő képességét.
Ennél jóval megbízhatóbb eljárás az, amikor gázzal teli térben ragasztják össze az üveglapokat. Így biztosabban megmarad a gáztöltés és a jó hőszigetelés.
 
Az ablakkeret hőszigetelő képességét („u” értékét) alapvetően két tényező befolyásolja:
  
1.a profilvastagság
2.a kamrák száma
 
Minél szélesebb (mélyebb) az ablak keretének a profilja, és minél több kamrából épül fel, annál jobb az ablak hőszigetelési képessége. A kamrák számának növekedése azonban csak akkor jár együtt a hőszigetelés képességének javulásával, ha az együtt jár a profil mélységének növekedésével. A profil vastagsága fontosabb, mint a nagy kamraszám, ezért előfordulhat, hogy egy kevesebb kamrával megépített ablak jobb hőszigetelő, mint egy nagyobb kamraszámú ablak, ha vastagabb a profilja. A vastagabb profilú ablak egyébként nemcsak jobb hőszigetelést, hanem nagyobb stabilitást is eredményez fokozva ezzel biztonságérzetünket.
 
 
Mik ezek a kamrák tulajdonképpen?
 
A levegő, az egyik legjobb hőszigetelő, ha légrésként funkcionál. Ezt használják ki, a modern ablakok szerkezeténél, amely légkamrák által tagolt, amelyekben a levegő tulajdonképpen légrést képez, és ennek köszönhetik kiváló hőszigetelő képességüket. Találó hasonlat a réteges öltözködést megemlíteni, hiszen ebben az esetben is a ruhák közötti légrések eredményeznek jobb hőszigetelést. Nem szabad persze megfeledkeznünk a levegő jó hangszigetelő képességéről sem, így a légkamrák megnövelik az ablak hangszigetelő képességét.   
 
Előfordul, hogy a gyártók magának az üvegnek a kedvező „u” értékét adják meg az egész ablakra vonatkoztatva. Korrekt módon „ug” értéket kell szerepeltetni, ha az csak ablaküvegre vonatkozik. A „g” betű ebben az estben az angol glass (üveg) szóból származik. Egy kedvező „u” értékű ablaküveget el lehet rontani egy jóval gyengébb „u” értékű kerettel, ezért a vásárláskor mindig alaposan győződj meg arról, hogy az „u” érték mire is vonatkozik, és ha ez a leírásokból egyértelműen nem derül ki, akkor kérdezz rá. Megbízható információhoz akkor juthatsz, ha az egész ablakszerkezetre együtt érvényes - minőségbiztosító intézet által kiadott - tanúsítvánnyal igazolják a leírt értéket.
 
A legkorszerűbb ablakoknál is előfordulhat, hogy a jó szigetelési tulajdonságot lerontja az ablak alján található párkányfogadó profil gyenge minősége. Egy kisebb fajta hőhidat eredményezhet, ha ez nem rendelkezik az ablakprofillal azonos szigetelőképességgel.
 
Az ablak szárnyban és a tokban található gumitömítések nagyon fontos szerepet töltenek be a légzárásban és hanggátlásban. Az általánosan alkalmazott háromszoros, és megszakításmentes gumitömítések hatékonyan redukálják a beszűrődő zajt, így a külvilág zaja már nem hat zavaróan a lakásban. A háromszoros, megszakításmentes gumitömítésnek további funkciója, hogy megakadályozza a nedvességnek a vasalathoz történő eljutását, és azok korrózióját. 
Asztali nézet