Műanyag nyílászárók
ÖSSZEHOZZUK AZ EMBEREKET A LEHETŐSÉGEKKEL
MENÜ

Mikor cseréljünk nyílászárót?

A nyílászárók cseréjét általában hosszabb-rövidebb ideig tartó tervezés előzi meg. Mindazonáltal, ha a régi nyílászárónk elavult és az nem szigetel szinte semmit (rossz „u” értéke van), akkor nem érdemes a cserét halogatni, mert a hideg téli időszakban az elavult nyílászárókon csak úgy öntjük ki a pénzt az utcára.
 

 
 
 
Érdemes-e télen nyílászárót cserélni?
 
Télen, ebben a farkasordító hidegben, hogyan is cserélhetnék ablakot, bejárati ajtót, anélkül hogy teljesen kihűtenénk a lakást. 
 
Tévhit az, hogy télen nem cserélhetünk ablakot, bejárati ajtót, mert lehűl a lakásunk. Egy precízen, szakszerűen és egyúttal gyorsan dolgozó kivitelező csapatnak elegendő egy szellőztetésnyi idő, nagyjából negyedóra egy átlagos formájú és kivitelű ablak cseréjéhez. A szerelési munkálatok ennél természetesen tovább tarthatnak, de ez az az időmennyiség, ameddig a nyílás szabadon van és a lakásunk hőmérséklete csökken. A csere során a kivitelező, ha jól végzi a dolgát, akkor tervezetten, helyiségről helyiségre halad, amelynek az ajtaját a csere idejére be kell zárnunk, így rövid időre csak az adott szoba hőmérséklete csökken és nem az egész lakásé.
 
A kivitelezés időtartama természetesen az adott ház, lakás méretétől, illetve a nyílászárók számától, függ elsősorban. Egy átlagos méretű panellakás ablakainak a cseréje 1 munkanap alatt elvégezhető.  Téglából, Ytongból épült lakásoknál, illetve családi házaknál a kivitelezés idejét az is módosíthatja (megnövelheti), ha javítani kell a nyílás körüli vakolatot, mindazonáltal az ilyen helyeken is elvégezhető 2 nap alatt a csere. 
 
A másik kérdés, hogy a hidegben elvégzett nyílászáró csere ugyanolyan tartós és jó eredményt ad-e mint a „normál” hőmérsékleten kivitelezett.
 
Erre a kérdésre határozott igennel válaszolhatunk. A hideg, fagyos időben végzett munka esetén leginkább a keret és nyílás közé kerülő tömítőanyagra kell odafigyelni (PUR hab). Ilyenkor a nyílászárót szerelő szakemberek speciális, téliesített tömítőanyagokkal dolgoznak. A téli hidegben, illetve az év más időszakában - úgynevezett normál körülmények között - alkalmazott PUR hab között az a különbség, hogy a téli hab igen alacsony hőmérsékleten (-200C) is megszilárdul (megköt). Minden más tulajdonságuk megegyezik, ugyanolyan tartósak, és erősek.
 
A szakemberek egyetértenek abban, hogy ha eldöntöttük, hogy kicseréljük a külső nyílászáróinkat, akkor nincs értelme a jó időre várva halogatni azt. 
 
Íme néhány nyomós érv a gyorsan elvégzett téli ablakcsere mellett:
 
- Jelentős mennyiségű (20-25%) fűtési energiát, így pénzt takarít meg.
- Melegebb lesz az otthona.
- Megszűnik a huzat a lakásában.
- Elébe megyünk egy tavaszi áremelésnek.
 
Továbbmegyünk. A téli nyílászáró csere az alábbiakban felsorolt okok miatt kifejezetten vonzó lehet, ami miatt érdemes ebben az időszakra időzíteni a beruházást:
 
Télen a gyártók, kereskedők szinte mindig akciókkal kedveskednek a vásárlóknak. Ilyenkor az év más időszakához viszonyítva jellemzően 20-30%-al kedvezőbb áron juthatunk hozzá az ablakokhoz és ajtókhoz. A megtakarítás egy átlagos lakás estében 100-150 ezer forintra rúghat, míg egy átlagos méretű családi háznál ez az összeg elérheti akár az 500 ezer forintot is.  A megtakarítást lehetővé teszi, hogy ugyanazért a pénzért, jobb minőségű nyílászárót vásároljunk, ilyenkor lehetőségünk van nagyobb légkamra számú kerettel, jobb „u” értékű üveggel szerelt ablakok megvételére. A megtakarítás így nem azonnal, hanem az évek során a fűtési számlában jelentkezik, mondanunk sem kell, mi ez utóbbi megoldást választanánk, mert hosszú távon ez éri meg jobban.
 
Gyakori vevőcsalogató ebben az időszakban, hogy a kereskedők ilyenkor ajándékba adnak különböző kiegészítőket (pl. árnyékolót az ablakhoz), vagy ingyen beépítik a náluk vásárolt nyílászárót. 
Asztali nézet